Vo svete, kde vládne kult mladosti a kde staroba sa berie ako choroba, zmieriť sa s pribúdajúcim vekom je zložité. Ale dobrá správa je, že existuje viacero možností, ako starnúť dôstojne.

Nie je totiž ani také dôležité, ako nás vnímajú iní, ale ako sa na seba pozeráme my samy a ako odvážne sa dokážeme so svojim starnutím popasovať.

Starneme totiž všetci, ale prijať to s eleganciou, je skutočným umením.

Mnoho žien sa snaží udržať si mladosť stoj čo stoj, ale tie múdrejšie vedia, že mladosť je síce krásna, ale je dôležité vedieť, kedy s ňou prestať.

Rozhodne však neplatí, že pribúdajúce roky musia nutne znamenať rezignáciu, nespokojnosť a iné katastrofy. Práve naopak. 

 

Každá etapa nášho života môže znamenať nový štart. Stačí len vedieť, čo sa v danom období deje v našom tele, čo nepodceniť a na čo si dávať pozor.

 

Mozog je na vrchole síl okolo narodenia. Potom už bunky len miznú a rovnako je to aj so zvyškom nášho tela.

V snahe spomaliť starnutie robíme často veci, ktoré nás  k starobe paradoxne dovedú ešte rýchlejšie. Opačný extrém je, keď si starnutie vôbec nevšímame.

Každé obdobie nášho života je výsledkom starostlivosti o to predchádzajúce. Aj tu platí pravidlo, že ako zasejeme tak budeme  žať.

 

V mladosti si každý z nás vytvorí isté presvedčenie a podľa životného štýlu ktorý vedie, sa stretáva s určitým druhom ťažkostí.

Spoločenské nároky stúpajú a my ženy chceme zvládnuť všetko – mať dobre platenú prácu, porodiť deti, najlepšie s mužom, ktorý rodinu zabezpečí, a ešte byť pritom aj krásna, štíhla a sexi. Na to však nikto kapacitu nemá a výsledkom sú stavy panickej úzkosti.

V prípade single a bezdetných žien, spočíva hlavná príčina úzkosti v narastajúcej existenčnej neistote.

 

Životná spokojnosť a z nej plynúce zdravie je doménou tých, ktorí si pre niečo vytvoria skutočnú vášeň. 

 

Či už ide o výchovu detí, maľovanie obrazov, alebo starostlivosť o záhradu, ich život nie je o nič menej hodnotný ako život tých, ktorí denne okupujú posilňovne a podstupujú zaručene omladzujúce kúry. Aj keď pravidelný pohyb je v každom veku veľmi dôležitý, je však lepšie, ak sa ľudia dlhodobo venujú aktivite. ktorá ich udrží v dobrej fyzickej, ale aj psychickej aktivite a ktorá ich baví.

 

Život po päťdesiatke sa rozhodne nekončí.

Práve naopak, obdobie po päťdesiatke môže byť pre ženu novým štartom. Užívať si radosti života jej už nič nebráni.

Aktívny tréning mozgu je vec, ktorá sa nám v starobe bude najviac hodiť. Overeným faktom je, že ak náš mozog zamestnávame po celý život, demenciou v starobe budeme trpieť oveľa menej.

 

To, ako sa s naším vekom vyrovnávame, súvisí s naším sebavedomím. O sebavedomí zvykneme hovoriť vo vertikálnej rovine, teda či je vysoké,alebo nízke.  Ale ono má tiež svoju šírku a hĺbku a súvisí s tým, čo o sebe skutočne vieme, teda s vedomím o sebe samotnom.

Dôležité je, aby zodpovedalo skutočnosti, aby sa človek dokázal prijať taký, aký je. 

Sú veci, ktoré samozrejme o sebe neprijímame radi, ale postupom času, ako zrejeme, sa s tým vyrovnávame.

A  vyzretosť znamená, že nechcem byť nikým iným.