Chcete začať nový rok s čistým štítom a najlepšie úplne inak?

Preto ste si aj dali novoročné predsavzatia. Ale ako dosiahnuť, aby vám predsavzatia vydržali dlhšie než len pár dní? Dáme vám pár tipov, ako dosiahnete úspešný rok, vďaka svojim predsavzatiam. 

Základom úspechu je motivácia.

Motivácia musí prísť z vašeho vnútra. Namiesto ,,mal by som“, si povedzte ,,chcel by som“.

Uvedomte si, že predsavzatie nie je odrazom priania niekoho iného. Inak šanca na úspech je takmer nulová. Úspešnej zmene pomôže, ak vaše predsavzatia budú konkrétne, realistické a pozitívne. Ak si stanovíte konkrétny cieľ, pýtajte sa sám seba, ako by som to mohol dosiahnuť? Ak je vaším cieľom zbaviť sa nejakého zlozvyku, svoju pozornosť zamerajte na budovanie nového ,,dobrozvyku“.

Urobte si čas.

Ak plánujete v živote nejakú zmenu, je dôležité vytvoriť si pre ňu vhodné podmienky. Vybudovanie nového pozitívneho návyku trvá po najmenej 21 opakovaniach., aby sa zvyk, ako napríklad pravidelné ranné cvičenie, skutočne zafixoval. Odporúčame vám nalepiť si na zrkadlo 21 malých papierikov a každý deň, keď sa vám podarí vaše predsavzatie splniť, jeden odstránite.

Robte iba malé zmeny.

Najväčšov nástrahou novoročných predsavzatí je, odteraz robiť veci úplne inak. Najlepšie je si naplánovať na začiatku len malé zmeny, ako od prvého dňa robiť veci zásadne inak. Až keď sa dostaví čiastočný úspech po prvej zmene, oplatí sa uvažovať o ďalšej. Malé krôčiky vás postupne dostanú k vytýčenému cieľu. Postupujte pomaly . Ak chcete napríklad schudnúť, začnite zdravými raňajkami. Je to lepšie ako zo dňa na deň úplne zmeniť jedálny lístok a plánovať dennú hodinovú drinu v posilňovni. Drobné zmeny sa dajú zvládnuť ľahšie a postupne k nim budú pribúdať ďalšie zmeny. Dôležité je, že vám tieto zmeny budú robiť radosť.

Veďte si denník.

Kým sa vôbec rozhodnete v živote niečo zmeniť, zamyslite sa nad tým, aké nevýhody má váš súčasný stav a zapíšte si ich.  Pri každej zmene popremýšľajte o jej výhodách. Tento zoznam majte po ruke stále a vždy si ho pripomínajte. Nenechajte sa odradiť frustrujúcimi poznámkami ostatných. Ak zlyháte, pýtajte sa sami seba prečo. Nebolo náhodou včerajšie vyjedanie chladničky dôsledkom vášho stresu? Čo by ste mohli urobiť pre to, aby ste sa ho zbavili? 

Zvládnete to, len sa prestaňte klamať. Pozrieť sa sám sebe do očí, tým sa to všetko začína. Či už je 1. januára, alebo polovica apríla.